25.09.2017.
 Start arrow METODA PRACY
   
Menu witryny
Start
O MNIE
METODA PRACY
TERAPIA
SZKOLENIA
WSPÓŁPRACA
Szukaj
Kontakt
 
 
 
 
Witaj na stronie Marcina Patronika

Zapraszam do zapoznania się z proponowaną przeze mnie ofertą terapeutyczną i szkoleniową.

Prowadzę psychoterapię w nurcie psychodynamicznym dla dorosłych i młodzieży.

Tworzę autorski program szkoleń i warsztatów (w tym proponuję superwizje dla pracowników szklonictwa).

Jeśli jesteś zaintersowany podjęciem ze mną współpracy - skontaktuj się ze mną.

Dokładne informacje uzyskasz przeglądając zakładki menu głównego. Zapraszam!

 METODA PRACY Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Prowadzona przeze mnie psychoterapia jest oparta na teoriach psychodynamicznych, które zakładają, że funkcjonowanie człowieka opiera się na pierwszych 3 latach życia i ukształtowanych wówczas wzorcach relacji z osobami bliskimi (tzw. ważnymi obiektami). Oddziaływanie terapeutyczne sprowadza się do interpretacji nieświadomych mechanizmów ego, a przede wszystkim oporu i przeniesienia występującego podczas sesji terapeutycznych. Poprzez budowanie relacji z terapeutą pacjent odtwarza charakterystyczny dla siebie schemat relacji, który jest analizowany i komentowany przez terapeutę. Wychodząc z założenia, że istnieje sfera nieświadomego przeżywania rzeczywistości, jedynie proces terapeutyczny oraz komentarz terapeuty może pokazać pacjentowi nieświadome aspekty funkcjonowania.

 

Warto dodać, po kilku latach doświadczenia terapeutycznego, że psychoterapia w nurcie psychodynamicznym jest trudnym doświadczeniem dla pacjenta. Przyczyn jest kilka:

- długi czas oczekiwania na efekty

- konieczność znacznego zaangażowania pacjenta (to pacjent decyduje o czym chce rozmawiać podczas sesji);

- specyficzne rozumienie problematyki pacjenta (istotniejsze z punktu widzenia procesu leczenia nie są zachowania pacjenta ale emocjonalne przyczyny tych zachowań);

- brak poradnictwa (część pacentów oczekuje, że terapeuta będzie doradzał, podpowiadał, podsuwał rozwiązania);

- aktywizacja wielu tłumionych emocji, pragnień, fantazji.

Należy podkreślić, że ten paradygmat psychoterapeutyczny odpowiada tylko części pacjentom. Z tej przyczyny niektórzy pacjenci rezygnują z terapii, niejednokrotnie przeżywając rozczarowanie tak terapią jak i terapeutą. 

To, co może decydować o sukcesie terapeutycznym jest gotowość pacjenta do przyjmowania interpretacji terapeuty, oraz gotowość do dzielenia się z terapeutą swoją aktywnością psychiczną (czyli myślami, które towarzyszą pacjentowi podczas sesji terapeutycznej). Dzięki temu pacjent uzyskuje większy wgląd w swoje życie psychiczne, ma dostęp do wewnętrznej konfliktowości, doznaje ulgi.  

 
 
 
 
 
© 2007 Marcin Patronik. Wsparcie techniczne LukaszP.